از قوانین ماینینگ (استخراج) بیت کوین در ایران چه می‌دانید؟

۰
مقالات رمزارز
از قوانین ماینینگ (استخراج) بیت کوین در ایران چه می‌دانید؟

مقدمه

بیش از ۱۰ سال از رونمایی بیت کوین توسط ساتوشی ناکاموتو و اولین خرید با آن می‌‌گذرد. اما هنوز هم بسیاری از افراد در مورد قانونی بودن یا نبودن استفاده از آن دچار شک و شبهه هستند. این شک‌‌ها تنها به کاربران ایرانی محدود نمی‌‌شود و تقریباً در همه نقاط دنیا این تردید‌‌ها وجود دارد. در این مطلب سعی می‌‌کنیم در مورد قانون استخراج بیت کوین در ایران اطلاعات بیشتری را در اختیار شما کاربران گرامی قرار دهیم.

آیا استخراج بیت کوین در ایران قانونی است؟

بر اساس مصوبه‌‌ای که در اواخر آبان سال ۹۸ به تصویب رسید، استخراج بیت کوین رسماً در کشور قانونی شد. البته این مصوبه شامل افرادی که به صورت خرد و خانگی اقدام به استخراج بیت کوین می‌‌کنند، نمی‌‌شود. همچنین دستگاه‌‌های ماینر نیز در گروه پین‌‌پد‌‌ها قرار گرفت و واردات آن بلامانع تشخیص داده شد. با هم ضمن مرور قوانین لازم جهت اخذ مجوز استخراج بیت کوین، به حواشی مهم این موضوع نیز می‌‌پردازیم.

قوانین مربوط به اخذ مجوز استخراج

همان‌طور که گفتیم، قانون استخراج بیت کوین در ایران یک قانون جدید و نوپا است. بنابراین این قوانین چندان هم خالی از اشکال نیست. با این وجود بد نیست که قوانین مرتبط با آن را فرا بگیریم و در صورت نیاز از آنها استفاده کنیم.

راه‌‌اندازی فارم بیت کوین

گفتیم که بر اساس قوانین حاکم، استخراج بیت کوین برای کاربران خانگی و کوچک امکان‌‌پذیر (قانونی) نیست. بر همین اساس اگر به فکر استخراج قانونی بیت کوین هستید، باید اقدام به راه‌‌اندازی یک فارم بیت کوین کنید. فارم بیت کوین به مجموعه‌‌ای از ریگ‌‌های استخراج و دستگاه‌‌های ماینر گفته می‌‌شود که به صورت شبانه‌روزی در حال استخراج بیت کوین هستند. البته خود راه‌‌اندازی فارم نیز شامل مواردی می‌‌شود که با هم آنها را مرور می‌‌کنیم.

اولین قانون استخراج بیت کوین در فارم‌‌ها، رعایت فاصله مشخص‌شده موقعیت فارم نسبت به شهر‌‌ها است. راه‌‌اندازی فارم بیت کوین در فاصله کمتر از ۱۲۰ کیلومتری تهران و ۵۰ کیلومتری اصفهان ممنوع است. این ارقام برای سایر استان‌‌ها تنها ۳۰ کیلومتر است.

دومین قانون مربوط به راه‌‌اندازی فارم، پرداخت تمام هزینه‌‌های لازم توسط خود متقاضی است. این هزینه‌‌ها شامل خرید زمین، خرید تجهیزات و حتی خرید اشتراک آب و برق و غیره نیز می‌‌شود.

تبصره: متقاضی می‌‌تواند با اخذ مجوز‌‌های لازم اقدام به تأمین برق مورد نیاز خود از طریق نیروگاه‌‌های گازی و موارد دیگر کند.

قانون سوم در این زمینه نیز، عدم اعطای مجوز به چند نفر برای یک فارم است. البته اعطای مجوز را‌‌ه‌‌اندازی فارم به شرکت‌‌های ثبت‌شده امکان‌پذیر است.

از قوانین ماینینگ (استخراج) بیت کوین در ایران چه می‌دانید؟

رعایت تعداد حداقلی ماینر‌‌ها

طبق قانون، حداقل میزان انرژی مصرفی فارم شما می‌‌بایست ۲۵۰KW (250 کیلووات) باشد. طبق این بند در صورتی که میزان برق مصرفی کمتر از این میزان باشد، امکان صدور مجوز فراهم نخواهد بود. با یک حساب و کتاب ساده در می‌‌یابیم که تعداد ماینر‌‌های شما بستگی مستقیمی به نوع دستگاه استخراج شما دارد. به‌ عنوان‌ مثال زمانی که شما بخواهید از ماینر‌‌هایANTMINER S17 استفاده کنید، نیاز به حداقل ۱۲۵ دستگاه از این مدل دارید. برای اطمینان از اینکه دقیقاً به چند دستگاه ماینر برای راه‌‌اندازی فارم خود نیاز دارید، باید به یک ماشین حساب ماینینگ مراجعه کنید.

تعهد راه‌‌اندازی در مهلت مقرر

قانون استخراج بیت کوین در ایران شما را متعهد به راه‌‌اندازی فارم خود در مدت معین می‌‌کند. بر اساس این قانون، سرمایه‌‌گذار می‌‌بایست در طول اولین دوره‌‌ای که موفق به اخذ مجوز می‌‌شود، فارم خود را وارد چرخه اقتصادی کند. البته هیچ الزامی مبنی بر بهره‌برداری ۱۰۰ درصدی از آن نیست اما باید حداقل قسمتی از مجموع فعال باشد.

تهیه ماینر

بر اساس این قانون، تهیه ماینر بر عهده فرد متقاضی است.

مدت اعتبار مجوز استخراج

همان‌گونه که گفتیم، بهره‌‌برداری از فارم می‌‌بایست در طول اعتبار مجوز اولیه به پایان برسد. بد نیست بدانید که مدت اعتبار این مجوز؛ تنها ۶ ماه است. البته در صورت اجرایی شدن تعهدات شما نسبت به این موضوع، امکان تمدید مجوز تا ۶ ماه دیگر وجود دارد. بعد از ۱ سال نیز ممکن است به دفعات و در پروسه‌‌های ۶ ماهه این مجوز تمدید شود.

مراحل اخذ مجوز

ابتدا باید بدانید که اعطای مجوز استخراج صرفاً بر عهده وزارت صنعت، معدن و تجارت است. برای اخذ این مجوز باید به سایت بهین یاب مراجعه کنید. با هم مراحل این ثبت نام را مرور می‌‌کنیم.

ابتدا روی گزینه «صدور جواز تأسیس رمزارز» کلیک کنید. با کلیک روی این گزینه صفحه جدیدی برای شما باز می‌‌شود.

در صفحه جدید فرمی به نمایش درمی‌آید که باید به همه سؤالات آن به صورت دقیق پاسخ دهید. از جمله مهم‌ترین این سؤالات، میزان ظرفیت پردازش (قدرت هشینگ کل مجموعه) و نوع طرح است.

مرحله بعدی به تعیین تکلیف هزینه‌‌های مصرفی شامل برق، آب و گاز و همچنین زمین فارم شما اختصاص دارد. بر اساس قانون استخراج بیت کوین، احداث فارم در مناطق روستایی فاقد گاز، منوط به تعیین میزان نفت مورد نیاز است.

مرحله سوم مربوط به ثبت مشخصات و اطلاعات مربوط به ماینر‌‌ها است. در این صفحه هزینه‌‌های گمرکی را نیز باید ثبت کنید.

در مرحله چهارم نیز مدت زمان پیش‌بینی‌شده برای کل پروژه و وجود سرمایه‌‌گذار خارجی یا داخلی را نیز باید مشخص کنید.

پس از تأیید فرم‌‌ها، باید منتظر صدور مجوز خود باشید. این پروسه ممکن است ۳ یا ۴ روز نیز طول بکشد. البته در اکثر مواقع صدور مجوز فقط ۳ ساعت طول خواهد کشید.

تهیه ماینر

دولت هیچ دخالتی در راستای تهیه ماینر‌‌های مورد نیاز شما نخواهد داشت. برای تهیه و واردات دستگاه‌‌های فارم خود، می‌‌توانید با جست‌وجو در گوگل، به هدف خود نزدیک شوید.

از قوانین ماینینگ (استخراج) بیت کوین در ایران چه می‌دانید؟

تعرفه برق

تعرفه برق مصرفی در این مراکز استخراج، بر اساس تعرفه واحد‌‌های صنعتی محاسبه می‌‌شود. تعرفه برق در این واحد‌‌ها در فصول گرم سال برابر با ۹۶۵ تومان به ازای هر کیلو وات است. این مبلغ در ما‌‌ه‌‌های دیگر به کمتر از نصف یعنی ۴۸۰ تومان کاهش پیدا خواهد کرد. قدر مسلم چنین هزینه‌‌ای برای یک کسب و کار نوپا مقرون‌به‌صرفه نیست. اما باید بدانید که در صورتی که این برق از شبکه توزیع برق تامین شود، تعرفه برق وی شامل ۲۰ درصد تخفیف خواهد شد. همچنین چنانچه فارم به استخر استخراج داخلی متصل شود، این تخفیف به ۳۵ درصد افزایش پیدا خواهد کرد.

خبر خوش در این رابطه این است که شما می‌‌توانید با راه‌‌اندازی نیروگاه خورشیدی یا همان سولار ماینینگ، برای همیشه از پرداخت هزینه برق معاف شوید. ضمن اینکه امکان راه‌‌اندازی نیروگاه حرارتی با مساعدت دولت نیز فراهم است.

سخن پایانی

همان‌طور که متوجه شدید، قانون استخراج بیت کوین در ایران هنوز به بلوغ نسبی هم نرسیده است. خلأهای موجود در این قوانین، می‌‌تواند دستاویزی برای افراد سودجو باشد. از طرفی دیگر به ‌زودی هر جامعه‌‌ای محکوم به استفاده از رمزارز‌‌ها خواهد شد. تصویب چنین قوانینی، هرچند ناقص و پرحاشیه، می‌‌تواند به بهبود اوضاع اقتصادی ما کمک قابل‌توجهی کند.

مطالب پیشنهادی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست