آینده دیفای (DeFi) چگونه خواهد بود؟

۰
مقالات رمزارز
آینده دیفای (DeFi) چگونه خواهد بود؟

مقدمه

نظارت و دسترسی بی‌حد دولت‌ها به دارایی و حتی ریزتراکنش‌های مردم، از معضلات بازارهای مالی متمرکز است. همین امر سبب شده است که هر روز به محبوبیت بازارهای غیر متمرکز یا دیفای (DeFi) در بین مردم افزوده شود. به عبارتی دیفای می‌تواند بازارهای مالی را از سلطه دولت‌ها نجات دهد و همین امر آینده دیفای (DeFi) را تا حد زیادی تضمین می‌کند. در اهمیت این موضوع همین بس که یکی از دلایل مخالفت دولت‌ها با رواج ارزهای دیجیتال همین امر است.

رواج ارزهای دیجیتال در بین مردم، به منزله کاهش نظارت و تسلط دولت‌ها بر سرمایه مردم است.

به عنوان شاهد مثال می‌توانیم از کشور آرژانتین نام ببریم. در سال ۲۰۰۱ پول کافی برای اداره کشور آرژانتین وجود نداشت. به همین دلیل دولت اجازه پرداخت وجه به صاحبان حساب‌های بانکی را به بانک‌ها نداد. در آن سال مردم امکان برداشت وجوه خود از بانک‌ها را نداشتند. اما در عرصه رمزارزها چنین کاری عملاً غیرممکن است. هیچ فردی در بازار ارزهای دیجیتال نمی‌تواند موجودی کریپتویی کاربران را حدس بزند. همه این موارد سبب روی‌آوردن مردم به استفاده از کریپتوکارنسی‌ها شده است. اکنون زمان آن است که دیفای را بیشتر بشناسیم.

دیفای (DeFi) چیست؟

دیفای (DeFi) مخفف واژگان Decentralised Finance است و معنی آن امور مالی غیر متمرکز است. دیفای مبتنی بر بلاک چین اتریوم طراحی شده است. هدف از ایجاد دیفای ارائه خدمات مالی در سطوح مختلف به ‌صورت نامحدود و فراتر از مرزها است. به تعبیر دیگر، دیفای در آینده می‌تواند جایگزین پول سنتی در انواع معادلات تجاری باشد. از ایجاد قراردادهای تجاری بین کشورها تا خرید یک خوراکی برای کودکان را می‌توان از طریق دیفای انجام داد. همه این امور با استفاده از قراردادهای هوشمند امکان‌پذیر هستند. این قراردادها از طریق اپلیکیشن‌های غیر متمرکز (DApp) کدگذاری می‌شوند و مورد استفاده قرار می‌گیرند.

بیشترین استفاده دیفای، در امور مربوط به قرض دادن یا قرض گرفتن است.
آینده دیفای (DeFi) چگونه خواهد بود؟

نحوه کار دیفای (DeFi) چگونه است؟

گفتیم که بیشترین استفاده از دیفای در زمینه وامدهی و اخذ وام است. اما این عمل چگونه اتفاق می‌افتد؟

فرض کنید کاربر A در دیفای سرمایه‌گذاری کرده است. کاربر B با مراجعه به دیفای اقدام به قرض گرفتن مبلغی از کاربر A می‌کند. در اصل در اینجا دیفای به عنوان یک واسطه عمل می‌کند. کاربر B موظف است بر اساس قرارداد هوشمند، اصل پول کاربر A را پرداخت کند و دیفای سود را بین طرفین توزیع می‌کند.

چالش‌های پیش روی دیفای چیست؟

هرچند هر روزه بر تعداد کاربران دیفای و قراردادهای مبتنی بر آن افزوده می‌شود، اما چالش‌های زیادی در برابر دیفای قرار دارد. یکی از این موانع، عدم اعطای وام بدون وثیقه‌گذاری است. برای قرض گرفتن در دیفای شما نیاز به سرمایهگذاری اولیه دارید.

مشکل دیگر این حوزه، رسوخ کلاهبرداران و کاربران متقلب به شبکه دیفای است که از هر فرصتی برای رسیدن به اهداف خود استفاده می‌کنند. البته برای کم شدن آسیب‌های احتمالی در این زمینه، برخی از شرکت‌های بیمه دست به کار شده‌اند.

مورد دیگری که در این زمینه باید به آن توجه کرد، کارمزدهای شبکه است. نرخ Gas یکی از این کارمزدها است. گفتیم که دیفای مبتنی بر شبکه اتریوم است. بر همین اساس انجام هر گونه نقل و انتقال در این پلتفرم، نیازمند پرداخت کارمزد است.

آینده دیفای چگونه پیش بینی می‌شود؟

دیفای پالس (DeFi Pulse) در گزارشی پرده از گردش مالی این حوزه برداشت. بر اساس این گزارش، تاکنون بیش از ۲.۳ میلیارد دلار در پروژه‌های زیرمجموعه دیفای سرمایه‌گذاری شده است. با این حساب پیش بینی آینده دیفای کار سختی نخواهد بود؛ آینده‌ای که در آن دیفای توانسته است جایگزین ارزهای فیات و قراردادهای سنتی شود و به جزئی از زندگی مردم تبدیل گردد. برای رسیدن به این مهم ۲ تغییر اساسی در سطح جهان باید رخ دهد. تغییر نگاه اول باید در مراجع قانون‌گذاری دنیا اتفاق بیفتد. با تصویب قوانین حمایتی از دیفای و ارزهای دیجیتال در کشورهای مختلف، هر روز بر مقبولیت دیفای افزوده می‌شود و شکاف‌های طبقاتی کاهش می‌یابد. اما تغییر دوم که مهم‌ترین نقش را در آینده دیفای ایفا می‌کند، تغییر نگرش جوامع بشری نسبت به دیفای است. بدون شک با تحقق این ۲ اصل اساسی، در آینده، کفه ترازوی نظام مالی به سمت دیفای و رمزارزها سنگین خواهد شد. در آن زمان هر فرد اهمیت کلید خصوصی والت خود را می‌داند و بی‌نیاز از دولت یا اشخاص ثالث، مبادلات خود را انجام می‌دهد.

افزایش آگاهی مردم نسبت به مزایای دیفای، نقش مؤثری در آینده DeFi ایفا خواهد کرد.
آینده دیفای (DeFi) چگونه خواهد بود؟

سخن پایانی

اگر بخواهیم به درخشان‌ترین مباحث در حوزه بلاکچین اشاره کنیم، بدون شک دیفای یکی از آنها است. پروتکل دیفای فارغ از همه موانعی که بر سر راه خود دارد، می‌تواند بزرگ‌ترین مشکلات مالی جهان را حل و فصل کند. زندگی با ارزهای دیجیتال می‌تواند بسیار لذت‌بخش‌تر از زندگی امروزی باشد. ارزهای دیجیتال به خصوص پروژه‌های مرتبط با دیفای تقریباً تمام نیازهای مالی بشر را تحت پوشش قرار داده‌اند. با این تفاسیر به نظر می‌رسد که آینده دیفای و پروژه‌های مرتبط با آن بسیار روشن و قابل اعتماد هستند. البته فراموش نکنید که نوسانات بازار ارزهای دیجیتال به هیچ عنوان قابل پیش بینی نیست و هر لحظه باید منتظر رویدادی جدید بود.

این مقاله صرفاً جنبه آموزشی دارد و به هیچ عنوان به معنی توصیه به سرمایه گذاری یا خرید و فروش این ارز دیجیتال نیست.

مطالب پیشنهادی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست