ایردراپ (Airdrop) چیست؟ نحوه دریافت توکن رایگان

۰
مقالات رمزارز
ایردراپ (Airdrop) چیست؟ نحوه دریافت توکن رایگان

مقدمه

اگر در بازار ارزهای دیجیتال فعال باشید، حتماً نام ایردراپ (Airdrop) به گوشتان خورده است. در واقع ایردراپ نوعی ترفند تبلیغاتی در دنیای ارزهای دیجیتال است. هدف ایردراپ ها جلب توجه کاربران به سمت یک ارز خاص است. در ایردراپ ها کوین یا توکن خاصی به صورت رایگان به کیف پول کاربران ارسال می‌شود. گاهی نیز از کاربران خواسته می‌شود که فعالیتی مثل توئیت کردن یک پست را انجام دهند و در ازای آن توکن خاصی را دریافت کنند.

اگر هنوز برایتان سؤال است که ایردراپ چیست و چه کاربردی در بازار ارزهای دیجیتال دارد، حتماً ادامه مقاله را بخوانید.

ایردراپ (Airdrop) چیست؟

ایردراپ را می‌توان در فارسی به دریافت توکن رایگان یا دریافت توکن‌ تبلیغاتی ترجمه کرد. در انگلیسی به بسته‌های حمایتی که با استفاده از هواپیما برای عموم پخش می‌شد ایردراپ می‌گفتند.ایردراپ (Airdrop) چیست؟ نحوه دریافت توکن رایگان

ایردراپ یک ترفند تبلیغاتی است که در دنیای ارزهای دیجیتال مرسوم شده است. استارتاپ‌های مبتنی بر بلاکچین برای اهدافی مثل آگاه کردن کاربران از پروژه خود، توکن خاصی را به صورت رایگان به حساب کاربران واریز می‌کنند.

معمولاً شرکت‌های منتشرکننده ارز دیجیتال جدید، در وبسایت خود یا از طریق انجمن‌های ارزهای دیجیتال ایردراپ ها را تبلیغ می‌کنند. برای دریافت توکن‌های ایردراپ، کاربران حتماً باید کیف پول فعال برای ارزهای دیجیتال داشته باشند. برای اینکه فرد بتواند توکن رایگان ایردراپ را دریافت کند، معمولاً باید مقدار مشخصی ارز دیجیتال در کیف پول خود داشته باشد. در بعضی از ایردراپ ها مقداری بیت کوین یا اتریوم به کیف پول کاربران واریز می‌شود.

گاهی از کاربران خواسته می‌شود برای دریافت توکن ایردراپ فعالیت خاصی انجام دهند. این فعالیت‌ها معمولاً کارهای تبلیغاتی نظیر ارسال یک پست خاص در شبکه‌های اجتماعی، عضویت در انجمن آن ارز دیجیتال یا ارتباط با یک عضو خاص از پروژه بلاکچینی است.

ایردراپ (Airdrop) چه مزایا و معایبی دارد؟

یک ارز دیجیتال هر چقدر هم که تکنولوژی پیشرفته، امنیت بالا و تیمی قوی داشته باشد اما توسط عموم کاربران شناخته نشود، نمی‌تواند پیشرفت کند. کاربران برای اینکه روی یک ارز دیجیتال سرمایه‌گذاری کنند و از آن استفاده نمایند، ابتدا باید آن ارز را بشناسند. بنابراین ایردراپ یکی از راه‌های تبلیغاتی مناسب برای شناساندن ارز دیجیتال خاص به جامعه کابران عمومی ‌است. هم‌اکنون رقابت شدیدی بین استارتاپ‌های مختلف در حوزه ارزهای دیجیتال وجود دارد. به همین دلیل کسب‌وکارهای خاصی در حوزه ارزهای دیجیتال ایجاد شده که تخصص آنها خدمات بازاریابی برای ارزهای دیجیتال است. این کسب‌وکارها ایردراپ های ارزهای دیجیتال را نیز انجام می‌دهند. این کسب‌وکارها به کاربران خود در مورد ایردراپ های مختلف و زمان انجام آنها پیام می‌دهند.ایردراپ (Airdrop) چیست؟ نحوه دریافت توکن رایگان

مایکل جی. کیسی (Michael J. Casey)، رئیس هیئت مشاوره کوین‌دسک (CoinDesk) و مشاور ارشد تحقیقات بلاکچین در گروه نوآوری ارزهای دیجیتال دانشگاه MIT، بیان کرده است که برای موفقیت یک ارز دیجیتال این بازاریابی‌ها لازم است و اگر یک ارز دیجیتال به طور گسترده توسط کابران استفاده نشود، هیچ ارزشی ندارد.

با این حال همان‌طور که در همه بازارهای مالی افراد سودجو و کلاهبردار وجود دارند، حوزه ارز های دیجیتال نیز از این قاعده مستثنی نیست. افراد کلاهبردار و سودجویی هستند که به اسم ایردراپ و ارسال توکن رایگان، اقدامات سودجویانه یا کلاهبرداری انجام می‌دهند. به عنوان مثال مقدار کمی بیت کوین یا سایر ارزهای دیجیتال را به کیف پول کاربران ارسال می‌کنند و اقدام به راه‌اندازی حملات داستینگ (Dusting Attack) می‌کنند. بنابراین همیشه در مورد مبالغ ناخواسته ارزهای دیجیتال که به کیف پول شما ارسال می‌شود، حساس باشید.

یا مثلاً برخی ایردراپ ها فقط طرحی برای پامپ و دامپ (Pump and Dump) غیر واقعی یک ارز دیجیتال خاص هستند. یعنی برخی با راه‌اندازی ایردراپ و دستکاری قیمت یک ارز دیجیتال، کاری می‌کنند که افراد روی آن ارز دیجیتال سرمایه‌گذاری کنند.

برخی افراد سودجو نیز به اسم راه‌اندازی ایردراپ، از کاربران اطلاعاتی مثل کلید خصوصی کیف پول آنها را دریافت می‌کنند و دارایی ارز دیجیتال آنها را می‌دزدند.

با رشد بازار ارزهای دیجیتال و بیشتر شدن محبوبیت آن بین افراد جامعه، میزان ورود افراد کلاهبردار و سودجو نیز به این حوزه رشد می‌کند. بنابراین همیشه باید مراقب دارایی‌ها و اطلاعات خود باشید.

برای شرکت در یک ایردراپ نیز حتماً توجه کنید که گروه برگزارکننده ایردراپ افراد معتبری هستند. ایردراپ ها را حتماً از وبسایت اصلی خود ارز دیجیتال مورد نظر پیگیری کنید. همچنین به هیچ عنوان کلید خصوصی خود یا کلمات بازیابی کیف پول خود را در اختیار هیچ کس قرار ندهید. برای دریافت هیچ توکن رایگانی نیاز به وارد کردن این اطلاعات نیست و هر کجا که از شما کلید خصوصی یا کلمات بازیابی کیف پولتان را خواستند، بدانید که صد درصد کلاهبردار هستند.

سخن پایانی

در این مقاله ایردراپ (Airdrop) یا همان دریافت توکن رایگان تبلیغاتی را توضیح دادیم. ایردراپ ها با هدف آشنا کردن کاربران ارزهای دیجیتال با ایک ارز دیجیتال خاص برگزار می‌شوند. ایردراپ ها یا توسط خود شرکت منتشرکننده ارز دیجیتال انجام می‌شود و یا توسط کسب‌وکارهای تبلیغاتی در حوزه ارزهای دیجیتال که به صورت تخصصی کار تبلیغات ارزهای دیجیتال و برگزاری ایردراپ را بر عهده دارند.

مطالب پیشنهادی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست